Cristos a înviat! Aleluia!

Luni, 9 aprilie, în a doua zi din octava pascală, a avut loc in comunitatea noastră un eveniment inedit. Tinerii satului nostru, la propunerea si cu sprijinul Pr. Vicar, au realizat o “sceneta in miÅŸcare”, o piesă numită “Patima Domnului” inspirată din Evanghelia Sfântului Ioan. După ce în timpul sfânt al Postului Mare, cu precădere în Săptămâna Patimilor, l-am însoÅ£it pe Isus în drumul crucii, meditând cu precădere la p1040271-front.jpgdrumul personal de credinţă, iată că ni s-a oferit ocazia de a trăi mai intens ÅŸi mai aproape patima, moartea ÅŸi învierea lui Isus Cristos. In ciuda timpului atât de scurt ÅŸi de preÅ£ios pentru fiecare, tinerii au reuÅŸit să se întrunească pentru repetiÅ£ii,  pentru realizarea costumelor ÅŸi  a tuturor materialelor necesare realizării cu succes a scenetei. Iată-ne ajunÅŸi la linia de Start. După Sfânta Liturghie a tinerilor de la ora 18, sceneta se deschide cu scena miÅŸcătoare a ultimei cine realizată pe treptele din faÅ£a bisericii. Participând la Sfânta Liturghie, auzim zi de zi cuvintele : “LuaÅ£i si mâncaÅ£i din aceasta toÅ£i. Acesta este trupul meu….”, însă, văzând scena, fiind atât de aproape, am trăit emoÅ£ii puternice; ” Da”-ul lui Isus, dăruirea lui deplină ÅŸi acceptarea fără rezerve a voinÅ£ei Tatălui  a pătruns inimile noastre. Am asistat la trădare, la judecată ÅŸi condamnare. Cât de uÅŸor a fost abandonat de ucenici, acuzat, lovit, insultat , deÅŸi toată viaÅ£a ÅŸi-a petrecut-o făcând bine tuturor, cât de uÅŸor ne lepădam si noi de El, uitând tot ce a făcut ÅŸi face pentru noi! Răstignirea a avut loc pe dealul din apropierea crucii Sf. Mihail Arhanghelul; acolo a avut loc ÅŸi învierea ÅŸi tot acolo s-a încheiat sceneta.p1040299-front.jpgImpresionant si emoÅ£ionant a fost interesul manifestat de creÅŸtinii satului care au urmărit sceneta până la sfârÅŸit, urmându-i pe actori de aproape, din faÅ£a bisericii la grotă, turn, casa tineretului ÅŸi apoi pe drumul crucii până la Crucea Sf. Mihail. Astfel s-a realizat pentru prima dată în comunitatea noastră o astfel de scenetă în miÅŸcare, cu anumite omisiuni din partea actorilor, mici defecÅ£iuni ale microfoanelor dar ÅŸi cu multe emoÅ£ii ÅŸi mult entuziasm. DeÅŸi există numeroase filme care redau foarte bine patima, moartea ÅŸi învierea lui Isus, urmărind  această scenetă am putut participa activ ÅŸi trai în profunzime ultimele momente ale lui Isus, aducând astfel mărturia noastră de credinţă, după cum a precizat Pr. Vicar la încheierea scenetei. Multe felicitări actorilor ÅŸi celor care au sprijinit sceneta, mulÅ£umiri Bunului Dumnezeu care ne-a binecuvântat cu vreme bună, mulÅ£umim Păstorilor noÅŸtri, Pr. Paroh si Pr. vicar, pentru înÅ£elegere ÅŸi sprijin, mulÅ£umim celor care au urmărit cu interes sceneta. Dumnezeu să ne binecuvânteze pe toÅ£i cu harul său, să mărească credinÅ£a noastră ca în tumultul acestei vieÅ£i să nu uitam că nici o suferinţă nu este zadarnică; iar in suferinÅ£e să privim la Cristos ÅŸi la învierea Sa. Să ne bucurăm ÅŸi să ne veselim cu toÅ£ii! Cristos a înviat!

Un răspuns la “Cristos a înviat! Aleluia!”

  1. pe 13 Mai 2007 la 10:28 am tina

    Salutari de la Tina.
    Mi-a placut articolul tau.
    Ciao!

Trackback-uri | Comentarii prin RSS

Postează un răspuns