Cristos a înviat! Aleluia!

Luni, 9 aprilie, în a doua zi din octava pascală, a avut loc in comunitatea noastră un eveniment inedit. Tinerii satului nostru, la propunerea si cu sprijinul Pr. Vicar, au realizat o “sceneta in mişcare”, o piesă numită “Patima Domnului” inspirată din Evanghelia Sfântului Ioan. După ce în timpul sfânt al Postului Mare, cu precădere în Săptămâna Patimilor, l-am însoţit pe Isus în drumul crucii, meditând cu precădere la p1040271-front.jpgdrumul personal de credinţă, iată că ni s-a oferit ocazia de a trăi mai intens şi mai aproape patima, moartea şi învierea lui Isus Cristos. In ciuda timpului atât de scurt şi de preţios pentru fiecare, tinerii au reuşit să se întrunească pentru repetiţii,  pentru realizarea costumelor şi  a tuturor materialelor necesare realizării cu succes a scenetei. Iată-ne ajunşi la linia de Start. După Sfânta Liturghie a tinerilor de la ora 18, sceneta se deschide cu scena mişcătoare a ultimei cine realizată pe treptele din faţa bisericii. Participând la Sfânta Liturghie, auzim zi de zi cuvintele : “Luaţi si mâncaţi din aceasta toţi. Acesta este trupul meu….”, însă, văzând scena, fiind atât de aproape, am trăit emoţii puternice; ” Da”-ul lui Isus, dăruirea lui deplină şi acceptarea fără rezerve a voinţei Tatălui  a pătruns inimile noastre. Am asistat la trădare, la judecată şi condamnare. Cât de uşor a fost abandonat de ucenici, acuzat, lovit, insultat , deşi toată viaţa şi-a petrecut-o făcând bine tuturor, cât de uşor ne lepădam si noi de El, uitând tot ce a făcut şi face pentru noi! Răstignirea a avut loc pe dealul din apropierea crucii Sf. Mihail Arhanghelul; acolo a avut loc şi învierea şi tot acolo s-a încheiat sceneta.p1040299-front.jpgImpresionant si emoţionant a fost interesul manifestat de creştinii satului care au urmărit sceneta până la sfârşit, urmându-i pe actori de aproape, din faţa bisericii la grotă, turn, casa tineretului şi apoi pe drumul crucii până la Crucea Sf. Mihail. Astfel s-a realizat pentru prima dată în comunitatea noastră o astfel de scenetă în mişcare, cu anumite omisiuni din partea actorilor, mici defecţiuni ale microfoanelor dar şi cu multe emoţii şi mult entuziasm. Deşi există numeroase filme care redau foarte bine patima, moartea şi învierea lui Isus, urmărind  această scenetă am putut participa activ şi trai în profunzime ultimele momente ale lui Isus, aducând astfel mărturia noastră de credinţă, după cum a precizat Pr. Vicar la încheierea scenetei. Multe felicitări actorilor şi celor care au sprijinit sceneta, mulţumiri Bunului Dumnezeu care ne-a binecuvântat cu vreme bună, mulţumim Păstorilor noştri, Pr. Paroh si Pr. vicar, pentru înţelegere şi sprijin, mulţumim celor care au urmărit cu interes sceneta. Dumnezeu să ne binecuvânteze pe toţi cu harul său, să mărească credinţa noastră ca în tumultul acestei vieţi să nu uitam că nici o suferinţă nu este zadarnică; iar in suferinţe să privim la Cristos şi la învierea Sa. Să ne bucurăm şi să ne veselim cu toţii! Cristos a înviat!

Un răspuns la “Cristos a înviat! Aleluia!”

  1. pe 13 Mai 2007 la 10:28 am tina

    Salutari de la Tina.
    Mi-a placut articolul tau.
    Ciao!

Trackback-uri | Comentarii prin RSS

Postează un răspuns